4 Pohled za oponu

Video a zvuk

Pohled za oponu - stáhnout mp3

Americký lékař Dr. Eben Alexander prodělal těžký zánět mozkových blan, který mu z velké části zničil mozkovou kůru. Byl sedm dnů v kómatu, ale nakonec se vrátil do života. Přestože měl zcela nefunkční mozek, své prožitky si po probrání z kómatu přesně pamatoval. Oproti očekávání lékařů se jeho mozek rychle zotavil a Alexanderovi se obnovily jeho předchozí vědomosti a vzpomínky. O svých prožitcích během kómatu napsal poutavou knihu s názvem „Proof of Heaven“, v české verzi „Jaký je život po životě“.

Své prožitky během kómatu Alexander popisuje jako mnohem jasnější a barvitější ve srovnání s prožitky při běžném vědomí. Jeho zkušenost ukazuje, že vědomí člověka může existovat nezávisle na tom, zda funguje mozek. To je samozřejmě věc, která je obecně považována za nemožnou. Dr. Alexander není první, kdo takovouto mimotělní zkušeností prošel, a jeho příběh by pravděpodobně byl považován za iluzi a zapadnul by podobně, jako ty předchozí. Jenže – Dr. Alexander je neurochirurg a tak, jako byl před svým onemocněním skálopevně přesvědčen, že nic takového není možné, jeho osobní prožitek jej přesvědčil o opaku. A právě proto, že je neurochirurg, může velice fundovaně komunikovat s odborníky svého oboru. Jak sám uvádí, ze svého týdenního pobytu v kómatu si odnesl několik hlubokých poznání:

Že kromě našeho hmotného světa existuje reálný nehmotný svět; že vědomí člověka může existovat nezávisle na mozku a tedy že „člověk není mozek“; že neviditelný Vesmír, který si předtím představoval nanejvýš jako nějakou chaotickou směsici, je ve skutečnosti velice účelně uspořádán; že za existencí člověka se skrývá hluboký smysl; a že je jeho povinností, vysvětlit to odborným kruhům i laické veřejnosti. Kniha, kterou o svých prožitcích Dr. Alexander napsal, je jeho svědectvím o „neviditelném světě“.

Jak s takovými informacemi naložit, když sami takový prožitek nemáme? Máme možnost, zaujmout pohodlný přístup „To jsem ještě neslyšel/a, tomu nerozumím, tedy to není možné“ – jinými slovy „není to vidět a nedá se na to sáhnout, takže to je asi vymyšlené“. Máme také možnost takováto svědectví ihned nezavrhnout, a pokusit se začít pozorovat člověka, život a svět z perspektivy toho, že by „neviditelné světy“ mohly existovat. Na těchto stránkách budeme dále zkoumat tuto druhou možnost.